Ігри на розвиток дрібної моторики

razom vdoma graemo 1

1. «Впізнай на дотик»
Ігри з предметами живої і неживої природи (каштани, грецькі горіхи, шишки, масажні м’ячики, карандаші,фломастери і.т.д.). Дитині пропонується відчути предмети на дотик та описати його, або порівняти між собою декілька предметів.

2. «Танцюйте пальчики».
Відтворюйте різноманітні рухи та хлопайте в долоні тихо й голосно, в різному темпі.

3. «Міленькіі-дрібненькі».
Використовуйте в роботі з дітьми різноманітні види мозаїк, конструкторів та настільних ігор з мілкими деталями.

4. «Пластилінова казка».
Організуйте спільну об’єднану сюжетом гру з пластиліном, чи тістом.

razom vdoma graemo 25. «Незвичайне малювання».
Спробуйте техніку малювання пальцями, з додаванням до фарб піску чи солі, задля створення ефекту масажу.

6. «Чарівний клубочок».
Використовуйте кольорові клубочки ниток для їх розкручування та скручування на швидкість, зав’язування вузликів.

7. «Вмілі рученята».
Займайтеся з дітьми нанизуванням бісеру, бусин. Вчить хлопчиків закручувати гаєчки на болтики.

Артикуляційна гімнастика

razom vdoma graemo 3

«Казка про Веселий Язичок»

Жив собі Веселий Язичок у своєму чарівному будиночку (широко відрити рот, показати язик, порухати ним у роті). Ти, мабуть, здогадався, що цей будиночок – ротик. Двері у будиночку то відкриваються, то закриваються. Ось так (по черзі відкривати і закривати ротик, ритмічно, в помірному темпі). Кожного дня Язичок виходить з будиночка на прогулянку (висунути язика). І от одного разу Язичок вийшов погрітись на сонечку, приліг він на ґанку (покласти широкий язик «лопаткою» на нижній губі). Раптом подув сильний вітер, Язичок здригнувся (зробити вузький язик «голочкою»), сховався в будиночок і зачинив за собою двері (забрати язик та закрити рот). Дуже полюбляв Язичок грати у футбол (по черзі впиратись кінчиком язика то в ліву, то в праву щоки), на барабані (стукати кінчиком язика в зуби д-д-д), гойдатись на гойдалці (відкрити рот, кінчиком язика по черзі тягнутись до носа, потім до підборіддя), їздити на конику («клацати» язиком, присмоктуючи та різко відриваючи його від піднебіння). А коли награється, Язичок йшов до свого будиночка відпочивати (знову забрати язик та закрити рот). Який слухняний у тебе Язичок!

 Ігри на розвиток фонематичного слуху та слухової уваги

1. «Що ти почув?»razom vdoma graemo 4
Дитина тихо сидить в кімнаті. Запропонуйте заплющити очі й послухати вулицю. Через деякий час дозвольте розплющити очі, та розпитайте дитину про її враження. Можливо вона почула гудок машини або сміх дітей, можливо – голос пташки чи ваше дихання і т.д.

2. «Де плескали в долоні?»
Дитина стоїть посеред кімнати з заплющеними очима. Ви тихенько станьте в будь-якому кутку кімнати, та плесніть в долоні. Дитина, не відкриваючи очі повинна вказати напрямок, звідки вона почула сплеск.

3. Вгадай, хто покликав?»
В цій грі беруть участь не менше 3 членів сім’ї. Дитина стоїть посеред кімнати з заплющеними очима. Хто-небудь з іших гравців повинен покликати її. Дитина відгадує, хто саме її покликав.

4. «Доручення»
Дитина сидить на відстані 5-6 м від дорослого. На столі покладені різні іграшки. Ви чітко, середньої сили голосом звертається до дитини: “Візьми м’ячик і поклади його на килим” або: “Візьми зайчика і посади його на стілець” і т.д. Потім даєте завдання вже тихим голосом.

5. «Впіймай звук!»
Поясніть дитині, що ви будете вимовляти різні звуки, а їй потрібно буде плеснути в долоні – “впіймати звук”, коли вона почує певний звук. Необхідно дотримуватись принципу від простого до складного:
– звук [а] серед у, у, а, у;
– звук [а] серед о, а, і, о;
– звук [с] серед ш, ж, ч, с і т.д.

6. «Назви слово!»
Запропонуйте дитині вибрати серед інших слів, та назвати лише те, яке починається на певний звук:
– на звук [а] серед слів Аня, Оля, Ігор, осінь, айстра;
– на звук [і] серед слів іграшки, овочі, автобус, Іра;
– на звук [б] серед слів мак, банка, танк, бочка.

Ігри на розвиток дихання та сили голосу

razom vdoma graemo 51. «Забий м’яч у ворота»
Запропонуйте дитині подути на ватний чи паролоновий мячик, так, щоб він покотився у ворота (їх можна зробити з дроту, або намалювати). Повітряний струмінь повинен бути плавним, повільним, безперервним.

2. «Язичок-футболіст»
Як і в попередній вправі треба забити мяч у ворота, але тепер з допомогою язика. Дитина повинна посміхнутися та покласти широкий язик на нижню губу, і, неначе вимовляючи звук [ф] дути на кінчик язика.

3. «Літак»
На кінчик носа покласти шматочок паперу або вати. Відкрити рот, широкий язик покласти на верхню губу, бокові краї язика притиснуті. Повітряний струмінь виходить посередині язика. Дитина повинна сильно подути, так, щоб “літак” полетів вгору.

4. «Пелюстки»
Покладіть на долоню справжні або вирізані з паперу невеличкі пелюстки квітки. Запропонуйте дитині подути, щоб пелюски злетіли з вашої долоні. За аналогією можна використовувати пір‘їни, вирізані з паперу сніжинки, створюючи ігрові ситуації.

5. «Диктофон»
Дитині пропонується уявити , що він диктофон який записує звуки. Дорослий називає звук. А дитина його відтворює.
«Аня співає пісеньку» – А-а-а, а-а-а.
«Гуде потяг» – У-у-у, у-у-у.
«Болить зуб» – О-о-о, о-о-о.
«Пароплав гуде» – И-и-и, и-и-и.
«Жабенята посміхаються”- І-і-і, і-і-і.
«Заблукали в лісі» – Ау-ау-ау-ау
«Малюк плаче» – Уа-уа-уа-уа.
«Гріємо ручки» – Х-х-х-х.
«Пісенька комарика»- З-з-з-з.
«Граємо на барабані» – Д-д-д-д.
«Гусак сичить» – Ш-ш-ш-ш.
«Жук дзижчить» – Ж-ж-ж-ж
«Гусак» – Га-га-га.
«Зозуля кує» – Ку-ку, ку-ку.
«Корова» – Му-му-му.