Комунальний заклад «Дошкільний навчальний заклад (ясла – садок) комбінованого типу № 43 «Ромашка» Слов’янської міської ради Донецької області

Тренінг для батьків
«Безпека в інтернеті»

Мета: познайомити батьків з небезпеками, які можуть чекати на дітей при користуванні Інтернетом, показати також переваги Інтернуту. Та як можна контролювати користування дітьми Інтернетом. Познайомити батьківз правилами спілкування в Інтернет, з небезпечними кібертехнологіями, з якими можуть зустрітися їх діти, працюючи в Інтернеті. Створити колаж на тему «Безпека дітей в інтернеті»

Хід тренінгу

Вступне слово вчителя: ознайомлення з темою заходу, метою:
Цей тренінг проводиться в рамках всеукраїнської програми «Безпека дітей в Інтернеті». Також для підтримки програми розроблений веб-ресурс «Онляндія» ( www.onlandia.org.ua ), на якому представлені матеріали для дітей, їх батьків і вчителів — інтерактивні сценарії, короткі тести, готові плани уроків, — завдяки яким діти зможуть освоїти основи безпечної роботи в Інтернеті. На сайті пропонується зрозуміла, застосована на практиці інформація по Інтернет-безпеці, вивчивши яку, навіть починаючі користувачі зможуть ефективно використовувати ресурси мережі і захистити себе від небажаного контенту.

Вправа 1: Правила

Мета: забезпечити конструктивну атмосферу для роботи групи
Метод: обговорення в групі
Теоретична інформація:
Перший крок в організації роботи тренінгової групи у відповідності з принципами проведення тренінгів – прийняття та засвоєння правил роботи. На початку тренінгу рекомендується разом з учасниками самостійно визначити та обґрунтувати правила і протягом усієї роботи їх дотримуватися.
Існує багато можливостей для розробки правил або визначення рамок роботи для групи. Це гарна можливість знайти шляхи до продуктивної співпраці та пізнати одне одного. Під час роботи над правилами створюються умови для кращого визнання власних потреб та особистих відмінностей.

Правила можуть бути такими:

 • приходити вчасно;
 • вимкнути мобільні телефони;
 • правило «тут і зараз»;
 • правило «піднятої руки»;
 • правило добровільної активності;
 • говорити по черзі й коротко;
 • не критикувати;
 • бути толерантними;
 • дотримуватись конфіденційності;
 • правило «вільної ноги».

Вправа 2: Знайомство (гра «Розбірка імені твого»)

Мета: знайомство учасників для створення комфортної атмосфери для роботи, представити можливість самопрезентації
Метод: індивідуальна робота
Теоретична інформація:
Учасникам пропонується записати по буквам своє ім’я та підібрати слово що їх характеризує, на кожну із букв свого імені. Після чого кожний називає свлє ім’я та характеристику, яку їм вдалось підібрати.

Тренер демонструє завдання на прикладі свого імені:

С - самокритична
В- відповідальна
І - ігрива
Т - талановита
Л - лагідна
А - активна
Н - незалежна
А - акуратна

Обговорення:
Кому хотілось би додати інші характеристики, які вам дуже підходять, але вони не починаються на букви що входять до вашого ім’я?
Спілкуючись і Інтернеті, люди складають свою думку про інших користувачів Інтернету по тій інформації, що вони виклали про себе особисто. Але не завжи можна вірити тому що ми бачимо в інтернеті, і не завжди та інформація, яку про себе викладають є правдивою. Самец е і є

Вправа 3: Очікування (гра «Гаряча картопля»)

Мета: визначити очікування учасників від тренінгу
Метод: метод гри, обговорення в колі
Опис вправи:
Роль «гарячої картоплі» у цій вправі виконує невеличка м’яка іграшка, яку передають (або кидають) учасники один одному. Той, хто її спіймав розповідає про свої очікування, починаючи з фрази: «Від сьогоднішнього тренінгу я очікую…». Далі він кидає іграшку наступному з учасників.
(Важливо, щоб учасники проговорювали всю фразу: «Від сьогоднішнього тренінгу я очікую…»)

Перегляд блоку відео пов’язаних з безпекою дітей в інтернеті
Обговорення проблеми безпеки дітей в інтернеті

ДІТИ В ІНТЕРНЕТІ

Проблема безпеки дітей в мережі Інтернет вже не здається Україні такою далекою. Ніхто не може заперечити, що на сьогоднішній день вона постала особливо гостро.

Відомо, що підлітки у період заниженої самооцінки шукають підтримки серед своїх друзів, а не у родинному колі. Старші підлітки, бажаючи незалежності, мають потребу ототожнювати себе з певною групою й схильні порівнювати цінності своєї сім’ї та своїх товаришів.

ЩО РОБЛЯТЬ ПІДЛІТКИ ОН-ЛАЙН

В он-лайні підлітки завантажують музику, використовують обмін миттєвими повідомленнями, електронну пошту та грають в он-лайнові ігри. За допомогою пошукових серверів підлітки знаходять інформацію будь-якого змісту та якості в мережі Інтернет. Більшість підлітків реєструються у приватних чатах та спілкуються на будь-які теми, видаючи себе за дорослих.

Хлопці в цьому віці надають перевагу всьому, що виходить за межі дозволеного: брутальний гумор, насильство, азартні ігри, еротичні та порно сайти. Дівчатам, які мають занижену самооцінку, подобається розміщувати провокаційні фото, вони схильні на фривольні розмови, видаючи себе за дорослих жінок, в результаті чого стають жертвами сексуальних домагань.

ЯК ЗАБЕЗПЕЧИТИ БЕЗПЕКУ ДІТЕЙ У МЕРЕЖІ ІНТЕРНЕТ

Пропонуємо декілька рекомендацій, які слід взяти до уваги:

- розміщуйте комп’ютери з Internet-з’єднанням поза межами кімнати вашої дитини;
- поговоріть зі своїми дітьми про друзів, з яким вони спілкуються в он-лайні, довідайтесь як вони проводять дозвілля і чим захоплюються;
- цікавтесь, які веб сайти вони відвідують та з ким розмовляють;
- вивчіть програми, які фільтрують отримання інформації з мережі Інтернет, наприклад, Батьківський контроль в Windows*;
- наполягайте на тому, щоб ваші діти ніколи не погоджувалися зустрічатися зі своїм он-лайновим другом без вашого відома;
- навчіть своїх дітей ніколи не надавати особисту інформацію про себе та свою родину електронною поштою та в різних реєстраційних формах, які пропонуються власниками сайтів;
- контролюйте інформацію, яку завантажує дитина (фільми, музику, ігри, тощо);
- цікавтесь, чи не відвідують діти сайти з агресивним змістом;
- навчіть своїх дітей відповідальному та етичному поводженню в он-лайні. Вони не повинні використовувати Інтернет мережу для розповсюдження пліток, погроз іншим та хуліганських дій;
- переконайтеся, що діти консультуються з Вами, щодо будь-яких фінансових операції, здійснюючи замовлення, купівлю або продаж через Інтернет мережу;
- інформуйте дітей стосовно потенційного ризику під час їх участі у будь-яких іграх та розвагах;
- розмовляйте зі своєю дитиною як з рівним партнером, демонструючи свою турботу про суспільну мораль.

Використовуючи ці рекомендації, Ви маєте нагоду максимально захистити дитину від негативного впливу всесвітньої мережі Інтернет. Але пам’ятайте, Інтернет - це не тільки осередок розпусти та жорстокості, але й найбагатша в світі бібліотека знань, розваг, спілкування та інших корисних речей. Ви повинні навчити свою дитину правильно користуватися цим невичерпним джерелом інформації.
Та найголовніше, дитина повинна розуміти, що Ви не позбавляєте її вільного доступу до комп’ютера, а, насамперед, оберігаєте. Дитина повинна Вам довіряти.

Вправа 4: Гра «Хто більше?»

Яку Інтернет-термінологію ви знаєте?

• По черзі „через одного” батьки поділяються на дві групи:
«Вконтакті» знаходяться в одній стороні, а «Однокласники» - в іншій.
• Кожній з команд видається маркер та лист формату А4.
• Тренер пропонує командам написати за 3 хвилини якомога більше Інтернет-термінологій, тобто все, що пов’язано з Інтернетом. Але назви сайтів писати не можна.
Наприклад: спам, комунікації, вірус, друзі, сайт, пошта та інші.
• Далі кожна з команд називає одне слово по черзі. Якщо в іншій команді воно є, обидві групи закреслюють слово.
• Перемагає той, в кого найбільша кількість незакреслених слів.

Знайомство з новою інтернет-термінологією.
Буллінг - в перекладі з англійської означає травлю, залякування.
Буллінг можна вважати різновидом насильства, тому існує декілька різновидів буллінга. Це:

 • буллінг у школі;
 • буллінг на робті;
 • буллінг в армії («дідовщина»);
 • кібербуллинг (насильство в інформаційному просторі).

Звісно, прояви буллінга можна спостерігати і в інших більш-менш організованих коллективах.

Тро́лінг (від англ. trolling) — розміщення в Інтернеті (на форумах, у групах новин Usenet, у вікі-проектах та ін.) провокаційних повідомлень з метою викликати конфлікти між учасниками, образи, війну редагувань, марнослів'я тощо.

Тролінг є грубим порушенням мережевого етикету (нетикету).

В інтернет-термінології, «троль» — це людина, яка розміщує брутальні або провокаційні повідомлення в Інтернеті, наприклад, у дискусійних форумах, перешкоджає обговоренню або ображає його учасників. Слово «тролінг» може характеризувати одне конкретне повідомлення, або розміщення таких повідомлень загалом. Поняття «тролінг» також використовується, щоб описати діяльність тролів взагалі.

Найхарактернішою рисою тролінгу є те, що його постійна кінцева мета — привернути увагу до власної персони. Троль хоче відчувати свою значущість і популярність, справити незабутнє враження, і для цього застосовує будь-які засоби. Існує думка, що це люди, які страждають комплексом меншовартості, розчаровані чи стомлені повсякденною рутиною. Але слід пам'ятати, що крім цілком суб'єктивних проявів тролінг взято на озброєння бійцями інформаційних воєн. У цьому випадку мета застосування тролінгу — це, зокрема, відвернення уваги від гострих тем і переведення конструктивного обговорення в перепалку, а також один із методів нападу шляхом агресивного вкидання наклепу, компромату, чуток тощо.

У наш час серйозної відповідальності за тролінг як явище нема. Єдине, чим можна боротися з інтернет-тролями — ігнорування, або ж введення на даному інтернет-ресурсі певних обмежень на IP-адресу комп'ютера.

Фішинг – вид шахрайства, метою якого э «виманювання» персональних даних, будь-якими способами.

Кібергрумінг - входження в довіру дитини, з метою використання її в скксуальних цілях.

Саме через це є небезпечним знайомство і анонімність в інтернеті.

Вправа 5: ФОРУМ-ТЕАТР «Небезпека в Інтернеті»

Мета: усвідомити проблему і сформувати ставлення людини до негативного явища, здобути навички пошуку шляхів для вирішення проблеми з використанням власного досвіду та досвіду інших людей, примусити людину задуматися над тим, які пастки її підстерігають в мережі Інтернет, покращує навики поведінки в типових ситуаціях
Метод: метод гри, обговорення в колі
Опис вправи:
Ведучий форум-театру – Фасілітатор (джокер) перед початком вистави знайомить учасників із проблемою, яку висвітлюватиме вистава, відбирає на добровільній основі учасників спектаклю та роздає їм заздалегідь заготовлені слова.
Далі розігруються міні-уявлення з 2-4 мізансценами, може бути і одна, в яких яскраво показані реальні небезпечні ситуації, у які можна потрапити в Інтернет. У фінальній частині мізансцена уривається "стоп кадром", і глядачам пропонується зрадити ситуацію так, щоб надалі не відбулося негативу, або навіть трагедії.

Шляхом інтерактивного опитування аудиторії фасілітатор з’ясовує рівень усвідомлення групою учасників проблеми та її наслідків для людини; за необхідності, структурує кілька проблем, проговорюючи їх. З’ясовується, хто саме потерпає у змальованій ситуації, а хто свідомо чи ні становиться пригноблювачем.
Учасники спектаклю форум-театру програють ролі, тим самим намагаючись зрадити існуюче положення справ, навчаючись при цьому навичкам поведінки в стресових ситуаціях, а так само умінням ухвалювати правильні рішення в складних життєвих ситуаціях.
Таким чином, учасники тренінгів залучаються до спектаклю, їм дається можливість виступити як в ролі спостерігачів, так і акторів.

Сценарій «Небезпека в Інтернеті»

Дві подруги: Оля і Катя.
Катя: - Олю, ти не уявляєш собі, як мені пощастило. Я тільки що стала мільйонером!!!
Оля: - Як? Що ти таке вигадала?
Катя: - Та ні, це не вигадки. Ось, дивись. Це повідомлення я щойно отримала на свою електронну пошту.
Оля (читає): - „Доброго дня, маємо честь привітати Вас з перемогою у щорічній Британській лотереї на честь королеви Єлизавети. Ви отримали 1 000 000 євро. Для того, щоб отримати винагороду, надішліть нам тільки свої паспортні данні, ідентифікаційний код та повну домашню адресу. Покваптеся, у Вас є три доби на відповідь. В іншому разі, Ваш приз переходить наступному учаснику.
З повагою, Джон Сміт”
(здивовано): - Оце так!... А як ти дізналася про цю лотерею, і що треба було зробити для участі?
Катя (посміхаючись): - Та нічого, це фортуна. Мабуть моя електронна адреса якось попала до розіграшу, чи ще щось. Та це не головне. Зараз треба не гаяти часу і терміново відправити необхідні дані. Але є одна проблема: у мене ще немає паспорту. Що ж робити?
Оля: - Я знаю вихід. Давай надішлемо паспортні дані твоєї матусі, організатори лотереї все одно не знають твоє ім’я.
Катя (радісно): - Олю, ти геній!
Звучить „СТОП”
Фасілітатор обговорює з глядачами проблему, пропонує уявити, що може трапитися далі, та чи можливо змінити сцену так, щоб Катя не потрапила у скрутну ситуацію. За бажанням, глядачі „переграють” сцену, змінюючи її на краще.

Вправа 6: Створення колажу

Мета: виявити, наскільки актуальна тема безпеки дітей в Інтернеті
Метод: індивідуальна робота, обговорення в групі
Опис вправи: Учасникам пропонують зробити колаж на тему: «Безпека дітей в інтернеті», де вказати основні правила безпеки в інтернеті.

Вправа 7: «Подарунки на прощання»

Мета : підвести підсумки тренінгу та отримати зворотній зв’язок.
Метод: індивідуальна робота, обговорення в групі
Опис вправи:

1. Учасники сидять колом. Тренер/тренерка дякує групі за проведений разом час і пропонує від себе подарунки – «Думки мудрих людей». Для цього кожен учасник/учасниця має витягнути самостійно свій «подарунок» – невеличкий аркуш паперу з висловом (надрукована інформація міститься зі зворотного боку, тому учасниця не бачить що витягає). Останній аркушик тренер бере собі.
2. Тренер/тренерка пропонує групі обдумати отриманий вислів та прив’язати його до теми сьогоднішнього тренінгу.
3. Проходить обговорення, де присутні висловлюють своє власне бачення надрукованого вислову, роблять узагальнення отриманої інформації на тренінгу, висловлюють свої погляди.