Комунальний заклад «Дошкільний навчальний заклад (ясла – садок) комбінованого типу № 43 «Ромашка» Слов’янської міської ради
Донецької області

Конспект комбінованого заняття
з розвитку мовлення та фонематичного слуху для дітей старшої логопедичної групи на тему:

"Мандрівка до чарівного замку"

Підготувала та провела:
вихователь Єгорова О. І.

2016 – 2017н. р.

Тема: Мандрівка до чарівного замку.

Мета:

Фізичний розвиток: підтримувати активність дітей в процесі виконання фізкультхвилинок, удосконалювати дрібну моторику, мовне дихання.
Соціально-моральний розвиток: формувати в дітей вміння узгоджувати свої ігрові дії з діями інших; виховувати дружні взаємовідносини .
Емоційно-ціннісний розвиток: вчити дітей бути впевненими у собі, викликати у них задоволення від своєї кмітливості, вигадливості.
Пізнавальний розвиток: формувати зацікавлене ставлення до свого внутрішнього світу, особливостей мислення, фантазії та бажань; удосконалювати логічне мислення.
Мовленнєвий розвиток: закріплювати вміння говорити повними реченнями, розгадувати небилиці, загадки, формувати навички правильного вживання форм однини та множини іменників, узгоджувати іменники з прикметниками, підбирати лагідні слова, удосконалювати навички виділення першого та останнього звука в словах, продовжувати вчити дітей ділити слова на склади, розвивати фонематичний слух.
Художньо-естетичний розвиток: підтримувати цікавість до дитячих мультфільмів, їх героїв; формувати вміння інтонацією передавати своє ставлення до героїв мультфільмів.
Креативний розвиток: сприяти розвитку обраного мислення; формувати у дітей уміння робити власні висновки.
Обладнання: мультимедійний проектор, ноутбук, ключі, презентація до заняття, картки до гри «Поєднай картинки», конверти з картками до гри «Ланцюжок слів», кубики із зображеннями до гри «Сходинки», фізкультхвилинки, мовленнєвий матеріал до гри «Скажи лагідно», загадки про тварин, пальчикові вправи, палички для масажу, лабіринт, ручки, скринька, шоколадні монети.

Хід заняття

І. Організаційна частина.

Привітання:
Доброго ранку, доброго дня!
Все навкруг добрим хай буде щодня.
Дорослі і діти, звірята і квіти
І ми раді зустрічі з Вами щодня!

1. Оголошення теми заняття.
- Діти, сьогодні ми з вами вирушимо на пошуки скарбів і здійснимо мандрівку до чарівного замку. Хочете знайти старовинні скарби, які заховала в замку зла чаклунка? Отож, вирушаймо у подорож!

Казковий замок вас чекає всіх,
Цікаві завдання там будуть і сміх.
Чарівні ключі вам треба зібрать,
Щоб золото замку змогли ви дістать.
Ключі чарівні намагайтесь зібрати,
А наші гості вас будуть вітати.

- Діти, на шляху ми будемо зустрічати героїв із мультфільмів, які для нас приготували різноманітні завдання, і за правильне їх виконання ви будете отримувати ключі, які допоможуть нам відкрити скарбницю, де лежить золото.

ІІ. Основна частина.

1. Артикуляційна гімнастика «Казка про чарівний язичок».

- Перед тим, як почати подорож, нам потрібно трохи розім’яти органи артикуляції, адже протягом нашої мандрівки вам потрібно буде багато говорити. Так як замок наш казковий, то і артикуляційну гімнастику ми також виконаємо казкову – «Казка про чарівний язичок». (Використовується презентація)

ikt kz 01

2. Голосові вправи.

- А ще ми з вами потренуємо і голоси перед мандрівкою, і виконаємо голосові вправи.
- Перша вправа називається «Озвись до мене».
- Її необхідно виконати для того, щоб не заблукати і не загубитись, йдучи дорогою до замку. Я буду по черзі кликати вас по імені, а вам необхідно буде мені відповідати: «Ауу-у-у-у-у».

- Наступна вправа називається «Що ми чуємо?».
- Давайте уявимо, що ми вже мандруємо лісом.
- Ми почули, як співають птахи: «і-і-і-і-і-і-і»
- Дзюрчить струмочок: «с-с-с-с-с-с»
- Пролітає комарик: «з-з-з-з-з-з»
- Вітер дме: «в-в-в-в-в»
- Зозуля кує: «ку-ку-ку-ку»
- Жук дзижчить: «ж-ж-ж-ж-ж».

ikt kz 02

3. Гра «Поєднай картинки».

- Крокуємо ми далі, зустрічаємо на своєму шляху Нюшу і Бараша. З якого мультфільму вони до нас прийшли? Вони приготували для нас перше завдання. Якщо виконаємо його правильно, то отримаємо ключ. Перед вами на столиках лежать зображення різних предметів та об’єктів. З одного боку аркуша ці предмети і об’єкти знаходяться по одному, а з іншого – по кілька. Нам потрібно об’єднати в пари ці малюнки і назвати, що ви поєднали між собою, наприклад: «одна квітка – багато квітів…»

одне сонечко – багато сонечок ,
один гриб – багато грибів,
одна жаба – багато жаб,
один метелик – багато метеликів,
одна хмаринка – багато хмаринок,
один камінець – багато камінців,
один листок – багато листків.

ikt kz 03

- Діти, ви виконали завдання правильно, і отримуєте від Нюши та Бараша перший ключ, який нам допоможе відкрити скарбницю із золотом. Давайте подякуємо цим героям і продовжимо нашу подорож.

4. Вправа «Ланцюжок слів»

Прямуємо далі, і зустрічаємо наступного героя – Міккі Мауса. Він приготував для вас цікаву вправу Міккі хоче, щоб ми виклали перед собою ланцюжок із картинок. У кожного з вас є конверт. У конверті знаходиться по 5 картинок. Ваше завдання буде таким – візьмемо першу картку — із зображенням яблука. Ланцюжок почнеться зі слова ЯБЛУКО. Наступною ланкою ланцюжка буде слово, яке починається з того звука, яким закінчується слово ЯБЛУКО. Хто з дітей знайшов предмет з такою назвою у себе на картинці, той приєднує свою картинку до першої картинки і назве свій предмет так, щоб чітко було чути останній звук.

ЯБЛУКО – ОГІРОК – КІТ – ТИГР – РИБА

ikt kz 04 - Молодці, діти, і з цим завданням ви впорались, Міккі Маус також має для вас ключ. Ми попрощаємось з цим казковим героєм, і помандруємо далі.

5. Гра «Сходинки»

- Перед нами з’явилась висока-превисока гора, і щоб обійти її, нам потрібна буде допомого наступної героїні мультфільмів – Даші Мандрівниці. Вона сама багато подорожує і знає, як подолати перешкоди на шляху. В її чарівному рюкзаку є кубики. На кожному кубику є певний малюнок. Нам потрібно буде назвати те, що зображено на кубику, визначити, скільки складів в тому слові, що ми назвали, потім побудувати з кубиків сходинки, які і допоможуть нам обійти гору. На нижні сходинки ми поставимо кубики із словами, в яких 4 склади, вище будемо ставити кубики із словами, в яких 3 склади, і т.д. На останній сходинці будуть кубики із словами, в яких лише 1 склад. Отже, приступаймо до роботи.

4-складові слова – черепаха, холодильник, морозиво, кукурудза,
3-складові слова – телефон, калина, собака,
2-складові слова – сонце, банан,
1-складове слово – кіт.

ikt kz 05

Гору ми легко перейшли. Тримайте ключ і від Даші Мандрівниці, адже ви правильно і швидко виконали завдання. Крокуємо далі.

6. Фізкультхвилинка.

Ви погляньте, як завзято
До казкового замку йдуть малята.
Руки вгору піднімають,
Сонечко вони вітають.
Ставлять руки всі у боки,
І стрибають, як сороки.
Діти глибоко вдихають,
На наступне завдання чекають.

7. Вправа «Що переплутала Маша?»

- Діти, а погляньте, хто на нас вже он чекає – та це ж Маша і Ведмідь з відомого вам мультфільму. Ви знаєте, що ця дівчинка має дуже гарну уяву і любить придумувати різні неіснуючі історії, і для вас вона приготувала ось таке завдання – нещодавно Маша з Ведмедиком ходили на прогулянку. Вони взяли з собою альбом та фарби. Поки Ведмідь малював, Маша гралась на травичці, а потім, коли Ведмедик пішов рибалити, то Маша вирішила пожартувати і подомальовувала до Ведмедикових робіт дещо своє. Подивіться уважно на малюнки і скажіть, що ж наплутала Маша, коли малювала? Якщо виконаєте це завдання правильно – отримаєте ще один ключ.

Гра «Яблунька»

ikt kz 06 - Молодці, із завданням впорались швидко. Ще один ключ наш. Мандруємо далі.

8. Гра «Скажи лагідно»

- Тепер ми йдемо густою травою. Чуєте, хтось кричить та свариться вдалині? Погляньте, це ж Вупсінь та Пупсінь. З якого мультфільму вони до нас завітали? Ви знаєте, що ці гусениці дуже неввічливі, вони люблять всіх ображати і сваритись. І просять нас, щоб ми навчили їх говорити красиві та лагідні слова. Я буду вам називати слово, а вам необхідно назвати це слово лагідно, наприклад:

сонце – сонечко
вінок - … дівчина - …
хмара - … заєць - …
трава - … вікно - …
листок - … лисиця - …

Дидактична гра «Щоб ромашка виросла»

ikt kz 07

9. Галявина казкових вушок. Гра «Спіймай звук».

- Подорож продовжується, до нас поспішає Шрек. Він хоче пограти з вами в гру - «Спіймай звук». Я буду промовляти різні слова, якщо в слові ви почуєте звук [ш], то будете плескати в долоні, а якщо ні – то будете тупати ніжками. Якщо будете уважні – то отримаєте ключ від скарбниці. Зрозуміли?
шапка солома лампа шишка шуба кіт кішка шуба зуби листя кошик зебра шум шило машина

Гра «Музичне дерево»

- Молодці, і цей ключ став нашим. Давайте попрощаємось і з Шреком, і тепер трохи відпочинемо.

10. Фізкультхвилинка

Руки в сторони та вгору —
На носочки піднялись.
Підніми голівку вгору —
Й на долоньки подивись.
Присідати ми почнемо,Добре ноги розімнемо.
Раз — присіли, руки прямо.
Встали — знову все так само.
Повертаємося вправно,
Все виконуємо гарно.
Вліво-вправо повернулись
І сусіду усміхнулись.

11. Вправа «Відгадай загадки»

- Ось ми вже майже і підійшли до казкового замку, але ось з-за кущів з’явився ще один мультгерой - лев Алекс із «Мадагаскару». Він віддасть вам ключ лише за однієї умови – якщо ви відгадаєте загадки про його друзів – диких тварин. Ви погоджуєтесь виконати таке завдання?

Мала, та ще й плеската,
На спині в неї хата,
А сили має досить –
Допомогти не просить. (Черепаха)

В ріках Африки пірнав
Злий, зелений пароплав.
Хто б назустріч не поплив,
Всіх ковтне. Хто це? (Крокодил)

Дуже товсті ноги маю,
Ледве їх пересуваю,
Сам високий я на зріст,
Замість рота в мене хвіст. (Слон)

З-поміж інших тварин
Всяк його впізнає.
Із усіх тільки він
Ріг на носі має. (Носоріг)

Люблю в воді купатися,
На сонечку валятися.
Маю я великий рот,
Звуть мене всі… (Бегемот)

На дереві все грається, угору піднімається,
Кривляється, чіпляється, на хвостику гойдається.
І зветься це малятко веселе… (Мавпенятко)

- Діти, Алекс задоволений, що ви змогли відгадати загадку про його друзів і дарує вам ще один ключ від скарбниці. Давайте подякуємо Алексу, підемо до чарівного замку і знайдемо скарби.

12. Масаж рук за допомогою спеціальних дерев’яних паличок. Вправа «Лабіринт»

- Малята, ми вже підійшли до замку, зайшли у ворота, скарбниця знаходиться на найвищій вежі, де живе красуня Рапунцель, і дістатись туди нелегко. Щоб потрапити на вежу, необхідно пройти по лабіринту. Рапунцель приготувала наступне завдання - перед вами на столиках лежать зображення лабіринту. Вам потрібно буде провести Рапунцель до вежі по заплутаних доріжках лабіринту, і тоді вона віддасть нам останній ключ – від скарбниці.
- Давайте розімнемо наші пальчики, перш ніж почати працювати. Рапунцель приготувала для вас масажні палички, якими ми і розімнемо пальчики. (Діти розминають пальці, а потім виконують завдання гри).

ikt kz 08

ikt kz 09

- Молодці, ви отримуєте останній ключ, і тепер ми можемо піти до скарбниці. Але на дверях скарбниці висить величезний замок. Давайте виконаємо пальчикову вправу «Замок», і двері миттєво відчиняться.

13. Пальчикова вправа «Замок»

На дверях в нас замок висів,
Може б хтось його відкрив?
Смикнули, покрутили,
Стукнули, і відкрили!
- Діти, замок відчинився, і в скарбниці ми бачимо ось таку чарівну скриньку. Хочете побачити, що в ній? (Відкривають скриньку і бачать, що в ній знаходяться шоколадні монети – скарби. В кінці заняття логопед роздає дітям монети).

ikt kz 10

ІІІ. Заключна частина.

1. Підсумкова бесіда.

- Діти, нам час вже вирушати додому. Чи сподобалась вам мандрівка?
- Куди ми з вами подорожували?
- Кого зустрічали на своєму шляху?
- Які завдання вам сподобалось виконувати найбільше?

ikt kz 11

ikt kz 12

 Слайди до заняття