Вплив розвитку дрібної моторики на формування мовлення дітей

Формування правильної вимови у дітей - це складний процес, дитині потрібно навчитися керувати своїми органами мовлення, сприймати зверненне до неї мовлення, здійснювати контроль за мовленням оточуючих та власним. В роботі з дітьми (а особливо з тими, що вже мають порушення мовлення) велику увагу необхідно приділяти розвитку функції дрібних м'язів рук. Рухи рук тісно пов'язані з мовленням, вони є одним з факторів його формування. Зв'язок рухів руки з мовленням був відмічений ще в 1928 році. Пізніше, на основі спеціально проведених дослідів було висунуто думку про те, що рухи пальців рук стимулюють розвиток центральної нервової системи і прискорюють розвиток мовлення дитини.

Тренування рухів пальців рук дітей покращує не тільки рухові можливості дитини, а й розвиток психічних і мовних навичок. У свою чергу, формування рухів руки тісно пов'язано з розвитком рухового аналізатора і зорового сприймання, різних видів чутливості, просторового орієнтування, координації рухів та ін.

Рівень розвитку дрібної моторики - один з показників інтелектуальної готовності до шкільного навчання. Недарма в багатьох школах України існують, так звані, співбесіди, тестування під час яких серед інших завдань дитині пропонуються завдання на визначення рівня розвитку дрібної моторики. Дитина, що має високий рівень розвитку дрібної моторики, вміє логічно мислити, в неї достатньо розвинуті пам'ять, увага, зв'язне мовлення.

Недостатній розвиток зорового сприймання, уваги та, зокрема, дрібної моторики, призводить до виникнення негативного ставлення до навчання.

Саме тому робота з розвитку дрібної моторики повинна починатися задовго до вступу у школу. Батьки, які приділяють певну увагу вправам, іграм, різноманітним завданням на розвиток дрібної моторики та координації рухів руки вирішують одночасно декілька проблем: по-перше, впливають на загальний інтелектуальний розвиток дитини, по-друге, покращують розвиток мовлення малюка, по-третє, готують його до оволодіння навичок письма.

З самого раннього віку необхідно починати роботу з розвитку дрібної моторики. Вже в ранньому дитинстві можна виконувати масаж пальчиків, впливаючи тим самим на активні точки, які пов'язані з корою головного мозку. В ранньому та молодшому дошкільному віці необхідно виконувати прості вправи, які супроводжуються віршованим текстом (наприклад "Сорока"), не забувати про розвиток елементарних навичок самообслуговування: застібання та розстібання ґудзиків, зав'язування шнурків і т. п. і, звичайно, в старшому дошкільному віці робота з розвитком дрібної моторики та координації рухів руки має стати важливою частиною підготовки до школи.

Пам'ятайте, що малюкам пропонуються вправи у спрощеному варіанті, доступні їх віку. Більш старшим дітям завдання можна ускладнювати.

Робота з розвитку дрібної моторики повинна проводитись регулярно, адже саме тоді буде досягнений вагомий ефект від цих спеціальних вправ. Завдання з розвитку рухів пальців рук повинні приносити дитині радість, не повинні викликати перевтомлення. Велике значення в цих іграх-вправах має текст. Він має бути веселим, доступним для дітей даного віку. Необхідно пояснювати значення тих чи інших рухів чи положень пальців, зацікавлювати дітей у виконанні цих рухів, створювати сприятливий емоційний настрій.

Щоб сприяти розвитку пальців рук і тим самим розвивати мовлення вашої дитини, можна запропонувати малюкам наступні завдання:

 • Розминати пальцями пластилін, глину.
 • Котити по черзі кожним пальчиком камінці, намистинки, шарики.
 • Нанизувати намистинки на тоненьку стрічку, робити намисто.
 • Стискати та розтискати кулачки.
 • Робити м'які кулачки, які можна легко розжати і в які дорослий може просунути свої пальці; та міцні, які не розтиснеш.
 • Двома пальцями руки (вказівним та середнім) "ходити" по столу, спочатку повільно, а потім швидко, наче вони біжать. Вправа проводиться спочатку правою, а потім лівою рукою.
 • Показувати окремо тільки по одному пальчику.
 • Барабанити, постукувати всіма пальцями обох рук по столу.
 • Махати в повітрі тільки пальцями, не рухаючи долонею.
 • Плескати в долоні тихо і голосно, в різному темпі.
 • Нанизувати великі ґудзики на нитку.
 • Зав'язувати вузлики на мотузці.
 • Защіпати ґудзики, гачечки, замочки, закручувати кришки, заводити механічні іграшки.
 • Закручувати шурупи, гайки.
 • Ігри з конструктором, мозаїкою, кубиками.
 • Складання матрьошок.
 • Малювання у повітрі.
 • Ігри з піском, водою.
 • Малювати, розфарбовувати, штрихувати.
 • Різати ножицями.

Важливою частиною роботи з розвитку дрібної моторики є пальчикова гімнастика. Ці ігри дуже емоційні, їх можна проводити повертаючись з дитячого садка, сидячи в черзі до лікаря, у транспорті та, звичайно, вдома. Вони дуже захоплюючі і сприяють розвитку мовлення та творчої діяльності. "Пальчикові ігри" начебто відтворюють реальність навколишнього світу - предмети, тварин, людей, їх діяльність, явища природи. В ході "пальчикових ігор" діти, повторюючи рухи дорослих активізують моторику рук та мовлення.

"Пальчикові ігри" - це інсценування яких-небудь рифмованих розповідей, казок з допомогою пальчиків. Багато ігор потребують участі обох рук, що дає можливість дітям орієнтуватися в поняттях "праворуч", "ліворуч", "вгору", "вниз" і т.п. На початку та вкінці гри необхідно включати вправи на розслаблення, щоб зняти зайве напруження у м'язах. Це може бути поглажування від кінців пальців до долоні, легке потрушування, помахування руками.

Моя сім'я

Цей пальчик - мій дідусь,
Цей пальчик - моя бабуся,
Цей пальчик - мій татусь,
А оцей - моя матуся,
Ну, а цей маленький - я,
Ось уся моя сім'я
(Почергове згинання пальчиків починаючи з великого)

Хованки

Пальці в хованки всі грались
Ось так, ось так,
В кулачки всі заховались,
Ось так, ось так.
(Ритмічно згинати та розгинати пальці, покрутити кулачком)

Зайці

Скаче зайчик перший
Під високою сосною,
А під другою сосною,
Скаче зайчик другий.
(Вказівний і середній пальці правої руки підняті вгору, всі інші випрямлені і з'єднані. Долонею правої руки тримати вертикально вгору. Пальці широко розставлені. І так само іншою рукою)

Соління капусти

Ми капусту порубали,
Свіжу моркву натирали,
Ми капусту посолили,
З неї соку надушили.
(Різки рухи прямими кистями рук, пальці з'єднані, долоні прямі. Почергові рухи рук до себе і від себе. Пальці стиснуті в кулаки. Кінчики пальців обох рук зібрані разом, імітуємо посипання сіллю. Інтенсивно стискаємо пальці обох рук в кулаки)

Коза і козенята

Іде коза рогата,
Коза бородата,
Козенятко спішить,
Дзвоником дзвенить.
(Вказівний і мізинець правої руки вгору. Інші притиснути до долоні. Вказівний і мізинець палець вгору. Пальці долоні прямі, з'єднані з великим, опущені до низу)

Замок

На дверях замок висить,
Ми його відкриєм вмить.
Постукали, покрутили
І легесенько відкрили.
(Ритмічні швидкі з'єднання пальців обох рук в замок. Пальці зціплені в замок, руки тягнуться в різні сторони. Рухи зціпленими пальцями від себе, до себе. Пальці зціплені біля долонею постукують один одного. Пальці розціплюються, долоні в сторони.)

Варіанти вправ для розвитку дрібної моторики

Не так давно в Японії було відмічено, що діти, які змалечку сиділи за комп'ютером і вчилися писати за допомогою клавіатури, перестали розмовляти. Вчені побачили причину в тому, що набір тексту на клавіатурі впливає зовсім не на ті точки руки, які мають зв'язок з відповідальними за розвиток мови зонами мозку.

А без стимуляції вони не розвиваються. Виявилося, що лист кульковою ручкою і малювання олівцем не такі вже й застарілі і непотрібні заняття. Поговоримо про значення дрібної моторики у дітей і розглянемо варіанти вправ для розвитку дрібної моторики.

Велике значення дрібної моторики.

Під визначенням "дрібна моторика", про яку так багато пишуть і так багато говорять дитячі лікарі, ховаються руху дрібних м'язів рук. Всі твердять, що їх потрібно розвивати. І вдосконалення-шенно справедливо. Тому що все подальше життя дитини вимагатиме використання точних, координованих рухів кистей і пальців. Адже йому потрібно буде одягатися, малювати і писати, а також виконувати безліч побутових маніпуляцій.

Але дрібної моторики надають великого значення ще й тому, що вона взаємопов'язана з промовою. Чим вище рухова активність маленького чоловічка, тим краще розвинена його мова. І навпаки, у дітей із затримкою мовного розвитку спостерігається погана координація дрібної моторики пальців рук.

Справа в тому, що в головному мозку людини центри, відповідальні за мову і рухи пальців рук, знаходяться поряд. І стимуляція однієї зони помітно позначається на розвитку сусідньої. Тому, навчаючи малюка мови, буде недостатньо зосередитися тільки на вимові. Паралельно потрібно розвивати спритність пальчиків. Вже доведено, що навіть такі прості вправи, як "Ладоньки", "Сорока-білобока", "Коза рогата" - це не просто забави для малюків, а дуже корисна гімнастика для ручок. Що не говори, наші пращури були дуже мудрі, якщо, навіть не володіючи нинішніми науковими знаннями, вони помітили взаємозалежність розвитку мови і моторики.

Розвивати моторику потрібно починати практично з самого народження. Годуйте ви малюка, укладаєте його спати, або ж балуєтеся в моменти його неспання, тіхонеч-ко чіпайте його пальчики, легенько потягуйте, здійснюйте кожним кругові рухи. Цей своєрідний масаж і є тренування дрібної моторики в дитячому віці.

У новонародженого пальчики ще стиснуті в кулачок. З віком він їх, звичайно, розтисне, але в ваших силах їй в цьому трохи допомогти. Гладьте його долонькою свої обличчя і волосся, нехай він чіпає ваш ніс і губи. Вкладайте йому в ручку різні предмети з різною фактурою - гумові їжачки, хутряні м'ячики і т.д.

До 3-4 місяців координація малюка розвивається настільки, що він вже може сам захоплювати предмети. Він тягне свої рученята до всього, що тільки потрапляє в його полі зору, - брязкальця або мобільному телефону.

На цьому етапі корисно вчити дитину натискати ручками на кнопки або клавіші. Найкраще для цього підійде маленьке піаніно: маляті буде цікаво натиснути на клавішу і у відповідь на свій рух отримати звук. На перших порах це можуть бути просто удари по клавішах.

З 6 місяців для зміцнення м'язів долонь вчіть дитину зачісуватися ручками без гребінця. Просто візьміть дитячу ручку, підніміть вгору і плавно рухайте нею вздовж голови вперед і назад, наче малюк гладить себе хорошого. Це корисно тим, що при виконанні цієї вправи задіюються м'язи плечового пояса, долонь, пальців. У цьому віці дуже корисно між долонь дитини круговими рухами катати волоський горіх по 3-4 хвилини.

У 7-8 місяців маленький дослідник навчається ламати, розбирати іграшки, шуміти предметами і плескати в долоні. Давайте дитині в руки великі яскраві іграшки, потім більш дрібні, для того щоб він їх перебирав. Так само для розвитку тонкої моторики руки завжди підійдуть всенародно улюблені ігри "Сорока-білобока", "Ку-ку", "Коза-рогата".
Близько 10 місяців дитя починає перевертати все, що потрапляє під руку, будь то коробка з іграшками чи пакет з крупою, і висипати вміст на підлогу. Вдосталь натішиться, до кінця першого року дитина нарешті починає використовувати предмети за їх прямим призначенням: з ложки їсти, а по телефону набирати номер і розмовляти. Можна купити йому іграшковий телефон, щоб він вчився натискати на різні кнопочки. Починайте вчити дитину тримати ложку і чашку. Знайомте його з олівцем і вчіть малювати каракулі.

У цьому віці цікаві не тільки спеціально призначені іграшки, а також усілякі мамині баночки, сумочки і косметички. Тому підготуйте спеціальні баночки, які по-різному відкриваються і закриваються, кошелечкі або сумочки з різними кнопками та блискавками. Бажано, щоб це все-таки не були речі повсякденного вжитку, котрі бувають з вами в магазинах, поліклініках, громадському транспорті. Не забувайте, що малюк усе норовить спробувати "на зубок".

Щоб розвинути пальчики дитини, достатньо і 5-10 - хвилинних вправ, але вони повинні бути регулярними. Корисні такі заняття, як плетіння, ліплення з пластиліну, ігри з конструктором, мозаїкою, розривання паперу на частини, малювання олівцями і фарбами пальчиковими.

У цьому віці малюки намагаються бути корисними мамам. Тому, щоб зацікавити свого карапуза, попросіть його допомогти вам перебрати різнокольорову квасоля, яку ви попередньо змішали. Той же фокус можна проводити з горохом, горіхами.

Можна запропонувати дитині ложечкою пересипати цукор або манку з однієї чашки в іншу. Якщо це буде для нього важко, нехай перекладає ручками квасолю або горох з однієї тарілочки в іншу.

Після півтора років можете ставити перед своїм чадом більш складні завдання: застібання гудзиків, зав'язування і розв'язування вузлів, переливання води з ємності з вузьким горлечком в ємність з широкою шийкою. Корисним буде виловлювання іграшок з тазика з крупою або піском.

Загалом, чим більше вміє малюк, тим більше перед вами відкривається можливостей його розвивати. І, звичайно ж, не забувайте про всіма улюблені потешки.

Розповідаючи їх, навчіть дитину по черзі загинати пальчики:

Цей пальчик - в ліс пішов,
Цей пальчик - гриб знайшов,
Цей пальчик - зайняв місце,
Цей пальчик - ляже тісно,
Цей пальчик - багато їв,
Тому і розтовстів.
Який пальчик розтовстів, ви, думаю, зрозуміли. Класикою жанру вважається і веселий віршик про сім'ю:
Цей пальчик - дідусь,
Цей пальчик - бабуся,
Цей пальчик - татко,
Цей пальчик - матінка,
Цей пальчик - Миколка (Оленька, Ірочка, Сашенька і т.д.)

А з цією потешки завдання трохи ускладниться. Замість простого загинання пальчиків по черзі сполучайте великий палець з кожним з п'ятірні:

Пальчик-хлопчик, де ти був?
З цим братиком в ліс ходив.
З цим братиком щи варив,
З цим братиком кашу їв.
З цим братиком пісні співав!

Частіше грайте з дитиною в м'яч - це дуже цінний тренажер для ручок. М'ячем можна вибивати іграшки, цілитися в корзину, катати по прямій, кидати знизу вгору, назад, грати в футбол.

Корисно возитися з сипучими матеріалами, наприклад, з піском. Але якщо за вікном зима чи дощ, то похід в пісочницю можна замінити грою з крупами, макаронами, намистинками. Їх можна пересипати, перекладати руками або ложкою, засовувати через вузькі шийки в пляшки та банки, розкладати в комірки для яєць. Ясна річ, що пильність тут на першому місці. Згадайте, що пишуть на іграшках з кіндер-сюрпризів! То-то ж. Якщо ви спостерігаєте стійку тенденцію дрібні предмети засовувати в рот або в ніс, утримайтеся від гри. А краще нехай малюк грає під вашим наглядом. Самостійно він буде освоювати більш безпечні речі.

Каляки-маляки і не тільки

Малювання в цьому віці зводиться до того, щоб, крім довільних каляки- маляки, малюк вчився домальовувати найпростіші відсутні елементи намальованою вами картинки. Наприклад, у двох чоловічків або звіряток полетіли повітряні кульки, а малюкові потрібно їх поєднати - "прив'язати" ниточками. Бажано, щоб ниточки вже були намальовані блідим кольором, щоб дитині було зрозуміло, що і як малювати.

Можна запропонувати йому домалювати дощик, який ллється з хмаринки, промінчики сонця, волосся людини, стеблинки квіточок, "походити" пензликом з темною фарбою по білому снігу (аркушу паперу). Намалюйте хвилі в море і запропонуйте малюкові домалювати їх ще.

Завжди цікаво пограти в "хованки" на папері. Для цього намалюйте або наклейте наклейки, наприклад, вовка та зайчика. Зайчик дуже боїться вовка і малюкові потрібно його заховати - зафарбувати якомога густіше, щоб вовк його не знайшов. Ховати можна що завгодно: дитину від мух, зайчика від мисливця і т.д.

Пальчики-хлопчики.

Зверніть увагу, що навіть у побуті зовсім мимоволі можна розгледіти масу цікавих і корисних варіантів вправ для розвитку дрібної моторики. Наприклад, у вас розсипалися намистинки або крупа. Не поспішайте прибирати самі, покличте на допомогу свого шибеника, нехай потренується їх збирати. Точно так само при нагоді просите його зібрати з підлоги смітинки, відкрити поштову скриньку ключем, змотати нитки в клубок, начистити взуття губкою, витерти пил, перегорнути сторінку книги. Будьте терпимі до незграбним рухам - в тому-то й сенс ваших дій.

Після 2,5 років замість потешек починайте розучувати вправи для пальчиків. Покажіть йому, як за допомогою 5-10 пальців можна зобразити багато чого цікавого: вказівний і середній пальці "бігають" по столу - це людина, а якщо з кулачка показати вказівний палець і мізинець, то вийде коза. Тут вже ваша фантазія може придумувати різні всілякі сюжети пальчикових ігор. "Чоловічки" можуть бігати наввипередки, танцювати, ходити по клітинках. Згадайте, як ви в дитинстві грали з тінню на стіні, показуючи пальцями собаку, зайця, лебедя. Малюкові також буде забавно навчитися робити окуляри з великого і вказівного пальців обох рук.

Ігри для розвитку дрібної моторики рук

ЗНАЙДИ СЮРПРИЗ

Мета: розвиток дрібної моторики рук, координації рухів; навчання терпіння.
Матеріал: фантики (10—15 шт.), дрібні предмети (значки, ґудзики й т. ін.), повітряна кукурудза, горіх.
Хід гри:
Ведучий загортає значок у чотири-п'ять фантиків. Дитина має розгорнути всі фантики, обережно скласти їх і отримати приз. Дитині пропонують два-три «сюрпризи».

ПРИЩІПКИ В КОШИКУ

Мета: розвиток дрібної моторики трьох основних пальців руки (великого, вказівного й середнього).
Матеріал: кошик із дерев'яними білизняними прищіпками. (Краї кошика не повинні бути занадто товстими. Кошик можна замінити плоскою фігуркою з товстого картону.)
Хід гри:
Дитина ставить на стіл кошик із прищіпками. Ведучий бере прищіпку трьома пальцями, чіпляє її на край кошика й пропонує дитині повторити те, що він зробив.
Після того як дитина це засвоїть, їй пропонують причепити всі прищіпки до краю кошика.
Можна ускладнити гру: чіпляти прищіпки на швидкість; чіпляти однією рукою, а відчіплювати іншою.
Багаторазові повторення рухів стискання й розтискання із зусиллям служать відмінним тренуванням кінчиків пальців рук.

РІЗНОКОЛЬОРОВІ ПРИЩІПКИ

Мета: розвиток дрібної моторики рук; навчання розрізнення кольорів; розвиток уваги.
Матеріал: 2 набори кошиків із дерев'яними прищіпками (12 шт.). Прищіпки пофарбовані в один із чотирьох кольорів (червоний, жовтий, синій, зелений) — загалом 12 прищіпок, по три кожного кольору. Кошик можна замінити чашкою або тарілкою, пластмасовим відром. Головне, щоб прищіпки легко чіплялися до країв.
Хід гри:
У ведучого й дитини є по одному кошику з кольоровими прищіпками. Ведучий бере кошик, ставить його на стіл і просить дитину подати йому прищіпку й назвати її колір. Якщо малюк не може назвати колір, то ведучий називає його сам.
Потім ведучий показує, як трьома пальчиками можна причепити прищіпку до краю кошика. Коли дитина засвоїла цю дію й зможе легко чіпляти прищіпки (наприклад, усі прищіпки одного кольору) і називати їхні кольори, їй дають завдання причепити прищіпки в певній послідовності за кольорами або причепити їх у тій самій послідовності, як на кошику у ведучого.
Варто звернути увагу на те, що ведучий має чіпляти прищіпки трьома пальцями, тому що дитина повинна бачити правильні рухи.
Багаторазове повторення рухів розтискання й стискання прищіпок тренує кінчики пальців рук, робить тонізуючий масаж і тиск на точки мускулатури, яка «відповідає» за активізацію центрів мовлення головного мозку.
Спостерігаючи, якою рукою переважно працює дитина, можна визначити провідну руку. Однак бажано, щоб дитина працювала обома руками.

КОЛЬОРОВІ КРАПЛІ

Мета: розвиток дрібної моторики; уточнення рухів пальців рук; розвиток концентрації уваги, координації.
Матеріал: на таці лежить судок для заморозки води в холодильнику. Зверху він розділений трьома перекриттями червоного, синього і жовтого кольорів. Поряд із тацею стоять три пухирці з різнобарвною водою. Вода підфарбована харчовими фарбами жовтого, червоного і синього кольорів (можна використовувати газовану воду). У кожному пухирці — піпетка з ковпачком із товстої гуми, поруч маленька губка.
Хід гри:
Ведучий показує, як за допомогою піпетки по краплі перенести воду з різних пухирців до відповідних відсіків судка. Дитина повторює його дії, і поступово відсіки наповнюються водою відповідно до їхніх кольорів. Потім за допомогою цих самих піпеток вода знову переноситься до пухирців.
Дитина не тільки розвиває пальці рук, працюючи з піпеткою, але й тренується в диференціюванні й розподілі кольорів, у порівнянні й розрізненні різних кольорів.

МАЛЕНЬКИЙ АПТЕКАР

Мета: розвиток дрібної моторики, уточнення рухів пальців рук, координації.
Матеріал: на маленькій таці — пінцет, чашка з намистинками та ємність із відсіками для них. Намистинок у чашці міститься рівно стільки, скільки є відсіків у ємності. Кожний відсік має бути пофарбований під кольори відповідних намистин. Спочатку можна використовувати більше намистинок.
Хід гри:
Ведучий розповідає про роботу аптекарів, про те, як вони виготовляють різні ліки. Потім показує, як можна за допомогою пінцета перекладати намистини, і пропонує дітям власноруч заповнити відсіки намистинами. Коли ємність виявиться заповненою, намистини за допомогою пінцета перекладають назад.
Гру можна ускладнити, змінюючи розміри намистин і ємності відсіків. Однак варто врахувати, що гра досить складна й потребує від дитини крайньої концентрації уваги та внутрішнього контролю. Якщо в дитини намистина падає на тацю, вона завжди сама зможе виправити помилку.
Гра вимагає великої точності в рухах. За кожну вдалу дію варто заохочувати дитину, хвалити її.

ДВА КІНЦЯ, ДВА КІЛЬЦЯ, А ВСЕРЕДИНІ ЦВЯШОК, АБО НОЖИЦІ

Мета: координація рухів, тренування м'язів кисті; концентрація уваги; розвиток дрібної моторики рук.
Матеріал: таця, на якій лежать ножиці (краще пластмасові, із тупими кінцями) і кілька аркушів щільного кольорового паперу. На деяких аркушах позначені лінії розрізу.
Хід гри:
Ведучий загадує загадку (див. назву гри). Після того як дитина відгадала загадку, ведучий пропонує їй розрізати ножицями папір. Якщо дитина легко впоралася, їй дають завдання розрізати папір за лініями та виконувати складні рухи з вирізання візерунка.
Варто врахувати, що, здобуваючи навички впевнено тримати ножиці, дитина потім так само впевнено зможе тримати олівець і проводити на папері прямі лінії.

ВИШИВАЛЬНИЦІ

Мета: розвиток дрібної моторики, уточнення рухів пальців рук; концентрація уваги, розвиток координації.
Матеріал: на таці лежать аркуші картону з намальованими на них лініями. Є прості малюнки, є складніші. На лініях вибиті відрізки, по яких пройде голка з ниткою (у більш складних завданнях ці відрізки лише намічені крапками). Клубок вовняних ниток, 1—2 товсті кравецькі голки.
Хід гри:
Ведучий розповідає про вишивальниць. Якщо є можливість, показує різні вишивки й пропонує дитині пограти у вишивання, пояснюючи, як вишивають.
Потім дитина бере голку та вставляє нитку у вушко голки. Спочатку в цьому їй допомагає дорослий. Пізніше вона робить це самостійно. Кінці нитки з'єднують і зав'язують вузлик.
Потім дитина робить стібки на картонках з отворами (для полегшеного варіанта можна використовувати замість голки шнурок), просмикуючи голку то догори, то вниз.
Варто врахувати, що робота з голкою, особливо затягання нитки й зав'язування вузлика, є дуже складною для маленької дитини. Спочатку краще не просто показати, а проробити ці операції разом із нею, рука в руці, виявляючи терпіння, і точно впіймати момент, коли можна відпустити руку дитини й запропонувати їй діяти самостійно.

НАМИСТО

Мета: розвиток дрібної моторики, координації; розрізнення предметів за формою і кольором; концентрація уваги.
Матеріал: нитки, ґудзики різного розміру й різного кольору.
Хід гри:
Ведучий пропонує дитині зробити намисто. Можна запропонувати зробити намисто за зразком, а ґудзики підібрати за формою й кольором.

ЗАШНУРУЙ ЧЕРЕВИК

Мета: засвоєння навички вдягання; розвиток дрібної моторики, координації рухів, орієнтування в просторі.
Матеріал: пара кросівок і шнурки.
Хід гри:
Ведучий показує, як по-різному можна зашнурувати кросівки, і просить дитину зашнурувати так само другу кросівку.
Необхідно спочатку зашнуровувати кросівки разом із дитиною. У міру ускладнення завдання можна демонструвати готові зразки.

ТИР

Мета: розвиток координації та швидкості рухів великих і дрібних м'язових груп; формування навичок різноманітного метання м'яча.
Матеріал: м'ячі, мішень (кільце або коробка), різні іграшки-мішені.
Хід гри:
На відстані, до якої дитина може докинути м'яч, ставиться коробка або підвішується кільце. Дитина кілька разів намагається потрапити в ціль.
Модифікований варіант: розставляються іграшки-мішені, які треба збити. За збиту іграшку або м'яч, що потрапив у коробку, ведучий видає фант (жетон). Виграє той, у кого виявиться більше фантів.

ЗАПУСТИ РАКЕТУ НА МІСЯЦЬ

Мета: навчання прийомів гри в м'яч; розвиток уміння орієнтуватися в просторі, координації рухів рук, м'язів плечового пояса.
Матеріал: стілець, м'яч.
Хід гри:
Ведучий пропонує запустити «ракету» на Місяць. Бере м'яч і кидає його догори. Дитина сидячи повторює рухи дорослого (п'ять-шість разів). Потім рухи можна повторити стоячи. Коли м'яч падає, дитина підходить до нього, бере його й за командою «Ракета полетіла» кидає знову. Ведучому необхідно підбадьорювати дитину, стежити за її правильною поставою.
Більш складний варіант: кидок із підскіком і відриванням обох ніг від підлоги.

М'ЯЧИК ПОКОТИВСЯ

Мета: розвиток координації рухів (у тому числі кистей і пальців рук), уміння орієнтуватися в просторі; навчання різних прийомів гри в м'яч.
Матеріал: м'ячики.
Хід гри:
Ведучий роздає м'ячі, потім, котячи свій м'яч, говорить: «М'яч покотився». Іде за м'ячем і бере його до рук. Діти повторюють рухи дорослого: котять свої м'ячі та піднімають їх.
Потім ведучий котить м'яч у протилежний бік. Діти повторюють і ці рухи. Після того як діти навчилися цих рухів, можна катати м'яч прямо зі словами «М'ячик покотився раз», «М'ячик покотився два» — і так, поки м'яч не досягне кінця кімнати.
Той, хто обігнав інших і зробив усі рухи правильно, отримує приз. Ведучому потрібно контролювати правильність постави, ходу дітей, змикання губ і носовий подих.

ПІЙМАЙ М'ЯЧИК

Мета: розвиток координації рухів пальців і кистей рук, збільшення амплітуди рухів у цих суглобах; розвиток швидкості реакції. Матеріал: дошка, поставлена на стілець, м'ячик.
Хід гри:
Ведучий або інший учасник гри котить із гірки м'яч. А інший ловить його внизу. Після цього гравці міняються місцями.

МАЛЮЄМО НОЖИЦЯМИ

Мета: розвиток дрібної моторики для впливу на центри мовлення; емоційно-особистісний розвиток при формуванні в дітей почуття компетентності, упевненості у власних силах.
Матеріал: аркуш паперу, затонований чорною тушшю; аркуші тонкого білого паперу, ножиці, клей ПВА.
Хід гри:
Ведучий пояснює: виявляється, малювати можна не тільки фарбами, але й ножицями. Деякі художники вирізають профільні портрети людей.
«Спробуємо з чорного аркуша паперу вирізати силует будинку з дахом і трубою й розкладемо його на столі. Нехай це буде будинок у вечірньому місті. Із білого паперу виріжемо силует ліхтарного стовпа й наклеїмо на будинок. От запалився ліхтар та освітив вікна, дерева, птахів, що пролітають, кішку, що біжить. Усі силуети — вікно, дерево, птаха, кішку — розкладаємо на тлі будинку».
Щоб крона дерев на темному аркуші виглядала ажурною, можна вирізати силуети в різних місцях і на згинах прорізати їх. Склавши смужку паперу гармошкою й вирізавши отвір будь-якої конфігурації, можна отримати різьблений карниз.
Дії дітей вимагають чіткості й точності. Вирізаючи силуети, діти вчаться координувати свої рухи, що сприятливо позначається на розвитку «центру мовлення». Розповідь, складена дитиною за картинкою, незвичайний хід заняття роблять його цікавим та емоційно насиченим, сприяють розвитку мовлення дитини.

РІЗНОКОЛЬОРОВЕ СКЛО

Мета: формування координації рухів, точності й обережності, розвиток дрібної моторики.
Матеріал: прямокутне скло, гуаш, пензлі, «резерв» (для готування резерву необхідний клей ПВА, змішаний із тушшю й залитий у пластмасовий тюбик із гострим наконечником — зазвичай клей у тюбиках і продається). На кінці тюбика має бути отвір, через який при натисканні на тюбик суміш потрапляє на скло.
Хід гри:
Ведучий розповідає про вітражі. Для створення вітража фломастером на папері робиться малюнок-нарис. Аркуш паперу має відповідати розмірам скла. Зображення предмета краще робити великим, щоб лінії, що залишаються сумішшю на склі, розтікаючись, не зливалися в однотонну пляму. Виконаний малюнок-нарис накривають зверху склом, крізь яке його добре видно.
Далі за лініями малюнка видавлюється суміш. Після того як вона застигне, гуашшю зафарбовують порожнечі, виділені бар'єром із застиглої суміші. Фарбі дають підсохнути. Переднім боком вітража вважають гладку сторону.
Гра потребує уважності, зібраності й обережності.

СУХИЙ ПАЛЬЧИКОВИЙ БАСЕЙН

Мета: активізація тактильного сприйняття й розрізнення предметів; розвиток дрібної моторики пальців рук; тонізування мовних відділів головного мозку, збагачення сенсорного досвіду дитини.
Матеріал: монети, ґудзики, кістки доміно й т. ін. у великій прямокутній коробці, ящик заввишки 8—10 см (можна використовувати тазик) із горохом.
Хід гри:
а) За командою ведучого двоє учасників мають за певний час дістати дрібні предмети з «басейну». Бали нараховуються за знайдений і правильно вгаданий предмет.
б) Необхідно за командою ведучого за встановлений час дістати предмет певної форми. Під час проведення цієї гри необхідно
розповісти й показати, які предмети і якої форми перебуватимуть у «сухому басейні».

ВІТРИНА МАГАЗИНУ

Мета: навчання дитини класифікувати матеріал (фотографії, малюнки, шрифти) із журналів і газет за певною темою, складати колаж; розвиток координації дрібних рухів при вирізанні ножицями й наклеюванні картинок.
Матеріал: кольоровий картон, клей ПВА, ножиці, фломастери, старі журнали й газети
Хід гри:
Ведучий розповідає: «Сьогодні ми потрапили в місто з безліччю різних магазинів. Але от лихо: Ірині потрібно до кондитерського, Павлу — до книжкового, Валері — до магазину іграшок. А де який магазин — ми не знаємо: усі вони схожі один на одного, в усіх є двері й великі вікна. От якби попрацювали художники-дизайнери й оформили вітрини, ми відразу здогадалися б, куди йти. Попрацюймо самі художниками! Виберемо назву магазину, а вітрину нам замінить аркуш картону».
Ведучий розкладає журнали, і дитина починає вирізати необхідні картинки. Після цього разом із ведучим створюються композиції вітрин. Ведучий допомагає підібрати букви для назви магазину.
Потім усі картинки наклеюються на картон. Якщо заздалегідь приготувати з картону фасад будинку з вирізаними вікнами, то можна зі зворотного боку скотчем приклеїти до порожніх віконних прорізів відповідні ілюстрації.